Alegoria tratwy, dżungli i lian, czyli jak się mają nauki Buddy czy mistrza Zen do życia codziennego

 

Źródło:

Zdjęcie obrazka na stronie tytułowej śpiewnika szkoły buddyjskiej Atarido
Fotka własna

Chciałbym teraz opisać alegorię tratwy, dżungli i lian. 


Źródło:
Wikimedia Commons


Najpierw ujmę ją w formie opowieści.


Żeglarz wypłynął z portu. Wsiadł na tratwę, która była mu dana. Dopłynął na wyspę i musiał zostawić tratwę. Nie zrobił tego jednak i wszedł na wyspę, do dżungli. A gdy przechadzał się pośród lian, zagrodziły mu one drogę, gdyż miał ze sobą tratwę i nie zmieścił się razem z nią pomiędzy liany.


W dżungli (In the Jungle)
Źródło:



Źródło obrazu:




Ta alegoria uczy nas, ażeby nie kierować się w Życiu jedynie naukami Buddy czy mistrza Zen, gdyż nie zawsze się one w Życiu sprawdzają. Ta alegoria uczy nas elastyczności i otwartości w radzeniu sobie z problemami codziennego życia.

Jednocześnie ucząc się elastyczności, ponownie opróżniamy, choćby częściowo, czarę swego umysłu, otwierając się na nową wiedzę i ucząc się zrozumienia dla innych (co pogłębia współczucie, o którym może być mowa w jednym z kolejnych wpisów). To pozwala wyrobić w sobie pewien stopień obiektywizmu, co pozwoli zaakceptować problemy tego świata takimi, jakie one w istocie są.

W dodatku w końcu, tak myślę, to pozwoli na samodzielne podejmowanie właściwych decyzji, czasami bez konieczności odwoływania się do nauk buddyjskich.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Medytacja 8: Niewzruszony umysł według szkoły Atarido

Podejście do życia po życiu w tradycyjnym buddyzmie Zen i w Atarido

Drogi rozwoju gedo