Czym jest Przebudzenie? Do czego doszedł Budda dzięki swoim praktykom?

Źródło:


W kręgach rozwojowców, filozofów Nowej Ery, ezoteryków, buddystów - mówi się często o Przebudzeniu. Często stosuje się słowa „Przebudzenie” i „oświecenie” stosuje się zamiennie, jakby były synonimami. W tym artykule postaram się odnieść do źródeł zewnętrznych o buddyzmie, próbując zbadać oba pojęcia. Zacznę, oczywiście, od słowników.
Nie znalazłem definicji przebudzenia, ale znalazłem inne słowo, które może być przydatne w rozszyfrowaniu buddyjskiego pojęcia Przebudzenia.

maya
(czytaj: maja) w filozofii buddyjskiej: iluzja, złudzenie, potężna siła tworząca kosmiczną ułudę rzeczywistego bytu świata materialnego, maja”

Zatem można przypuszczać, że Przebudzenie jest stanem wyzwolenia się z tej iluzji, co gwarantuje osiągnięcie stanu nirwany - wiecznej szczęśliwości, niezależnej od tego, czy coś się posiada, czy też nie. Teraz zdefiniujmy oświecenie.

Oświecenie (albo samourzeczywistnienie, samorealizacja, bodhi, skr.  बोधि, poch. od rdzenia buddh 'wiedzieć', w stronie biernej 'być przebudzonym') - stan (lub raczej cały szereg stanów), jaki według większości religii i filozofii Wschodu (buddyzm, hinduizm, dżinizm, taoizm), czasami lub trwale realizuje się po długotrwałej praktyce medytacyjnej, albo z nagła (spór gradualizmu z subityzmem). Poszczególne religie, a nawet konkretne szkoły i nauczyciele, różnią się poglądami na temat szczegółowych rodzajów, stopni i właściwości oświecenia. Może się to wiązać z dużą subiektywnością samego doznania. (...)

Poglądy poszczególnych szkół na oświecenie

Szczegółowa klasyfikacja etapów oświecenia nie ma większego sensu, gdyż chociaż postępy na tej drodze osiąga się skokowo, to jednak te skoki bywają różne u różnych ludzi, trudno więc mówić o jakichś kolejnych poziomach. Mimo to w obrębie każdej ze wschodnich tradycji podejmowane były wielokrotnie próby dokonania jakiegoś podziału. Trzeba jednak pamiętać, że na ogół ich autorami (podobnie jak tego artykułu) byli ludzie, którzy osobiście pełnego oświecenia nie doświadczyli. Ci ostatni bowiem uważają racjonalne analizowanie oświecenia za równie niepraktyczne, jak racjonalne analizowanie dowcipów - to tylko psuje kawał, a poczucia humoru i tak w ten sposób nikt sobie nie wyrobi, co najwyżej zepsuje. Rzeczywiście, nadmierne przywiązanie do racjonalnego myślenia przeszkadza zarówno w poczuciu humoru, jak i w osiągnięciu oświecenia.

(...)

Buddyzm

Buddyzm wyróżnia wyzwolenie i całkowite oświecenie. Wyzwolenie należy rozumieć jako stan wolności od cierpienia (dukkha) związanego z uwarunkowaną splamieniami karmą, a całkowite oświecenie należy rozumieć jako stan wyzwolenia od cierpienia oraz całkowitego usunięcia wszystkich zasłon niewiedzy poprzez całkowite nagromadzenie zasługi i mądrości (natury rzeczywistości Siunjata) tj. osiągnięcie Trzech Ciał Buddy. Według nauk Buddy do wyzwolenia oraz oświecenia prowadzi ośmioraka ścieżka.

W buddyzmie, w tym także w zen, używa się słowa »oświecony« czasem w sensie »istota dzieląca Prawdziwą Naturę z całym wszechświatem«”.

Jednakże co nam o tym mówi źródło buddyjskie? Czym jest „Przebudzenie”, a czym oświecenie?

Świadomość, jaką zachowujemy na jawie, Budda nazwał snem. Akceptacja, że życie to sen, może okazać się trudna, szczególnie jeśli zdaje się ono oferować zadowolenie i szczęście. Nikt nie lubi być budzony z przyjemnego snu, a co dopiero, gdy mówi mu się, iż jego życie to tylko złudzenie.

Jak jednak można odróżnić sen od jawy? Według Buddy, gdy śpimy, mamy różne krótkie sny, natomiast życie to długi sen. Można przebudzić się ku prawdzie, iż żyje się we śnie, a następnie z powrotem w ten sen zapaść. W buddyzmie przebudzenie z długiego snu życia oznacza urzeczywistnienie swej własnej natury. Odczuwająca istota, która nie doświadczy tego urzeczywistnienia, na zawsze pozostaje uwikłana w sen.❞

Tym wedle buddyzmu jest Przebudzenie - poznaniem prawdy, że żyjemy we śnie.

Właściwie już znacie różnicę między Oświeceni em, a Przebudzeniem. Zatem na tym ten wpis zakończę.



Źródła wykorzystane:
maya - Słownik SJP
Oświecenie (religie Wschodu) - Wikipedia, wolna encyklopedia
Śniąc we śnie i na jawie - Wprowadzenie do buddyzmu - Portal buddyjski Cyber Sangha

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Medytacja 8: Niewzruszony umysł według szkoły Atarido

Podejście do życia po życiu w tradycyjnym buddyzmie Zen i w Atarido

Drogi rozwoju gedo